Odgłosy wiewiórki

Odgłosy wiewiórki, co one mogą oznaczać


Wiewiórki, jak i inne gryzonie wydają przeróżne dźwięki i zachowują się dziwnie te odgłosy i zachowania, które nas zaciekawiły lub zaniepokoiły mogą zwiastować ich radość, nawoływanie drugiego osobnika, strach, ból, próba odstraszenia zagrożenia itp. 

Wiewiórki i inne zwierzęta, jak człowiek odczuwają różne emocje, które wyrażają poprzez odgłosy i zachowania w danym momencie więc w jakimś stopniu powinniśmy je zrozumieć bo w cale nie musi to oznaczać od razu czegoś złego.

Jakie odgłosy wydają wiewiórki i jak się zachowują?


Mając gryzonia w domu często słyszymy różne odgłosy, które wydaje i każde z nich świadczy na pewno o czymś innym tak samo, jak zachowanie każdego gryzonia będzie nam mówić o jego stanie w danej chwili. Kilka przykładów:

  • Stawanie na baczność może oznaczać, że wiewiórka wyczuwa jakąś presję i dogląda zagrożenia
  • Tupotanie o podłoże zwiastuje zainteresowanie wiewiórki jakąś rzeczą, która w okół niej się pojawiła
  • Machanie ogonem może oznaczać, że wiewiórka jest zadowolona np. z jedzenia
  • Położone uszy oznaczają niepewność lub stres np. kiedy próbujemy pogłaskać burunduka nie do końca oswojonego
  • Popiskiwanie przez całe dnie zwiastuje nawoływanie partnera i chęć rozmnażania się przez samicę
  • Piszczenie np. przy kontakcie fizycznym człowiek->wiewiórka oznacza niezadowolenie wiewiórki z dotykania jej

Jest to tylko kilka odgłosów i zachowań wiewiórek, których zapewne jest cała masa, ale chyba te są najpopularniejsze, które możemy często spotkać jeżeli mamy np. burunduka w domu. Oczywiście dzika wiewiórka na wolności może okazywać dużo więcej różnych zachowań albo wydawać jeszcze inne odgłosy niż wiewiórka, którą trzymamy w domu. Różności mogą wynikać też z gatunku wiewiórki. Jeżeli znacie jeszcze jakieś odgłosy wiewiórki lub jej zachowania, które warto poznać? Śmiało piszcie w komentarzach o nich, zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego.


Komentarze

Popularne posty