Klatka dla burunduka
Klatka dla burunduka i jej wyposażenie
Klatka dla burunduka jest jego domem, w którym spędza większą część swojego życia lub jakąś część dnia jeżeli jest oswojony i wypuszczamy burunduka z klatki po powrocie do domu żeby sobie mógł pobiegać po podłodze i rozruszać swoje mięśnie. Klatka dla burunduka tak samo, jak dla nas własny pokój, w którym spędzamy czas, chcemy wyposażyć, jak najlepiej tylko możemy i tak samo powinniśmy myśleć o burunduku i jego klatce. Zapewnić mu najwyższy komfort jaki jesteśmy w stanie.
Klatka dla burunduka wymiary minimalne
Klata dla wiewiórki powinna mieć minimalne wymiary:
- 50cm wysokość
- 30cm szerokość
- 20cm głębokość
Są to wymiary ewidentnie tylko i wyłącznie dla jednego burunduka. Takie wymiary nie pozwolą nam urządzić klatki tak jakbyśmy tego sobie życzyli, nie zmieścimy tam odpowiedniej wielkości np. budki nie zabierając sporej części powierzchni już i tak małej klatki. Warto zastanowić się nad kupnem większej klatki dla burunduka. Dla przykładu moja klatka posiada wymiary i trzymam w niej jednego burunduka:
- 80cm wysokość
- 70cm szerokość
- 40cm głębokość
- 14cm wysokość kuwety
W takiej klatce już można według mnie coś zrobić więcej niż tylko trzymać wiewiórkę. Jest dużo więcej miejsca na zapewnienie dodatkowego wyposażenia dla wiewiórki, które wpłynie na jej kondycję, psychikę i przede wszystkim swobodę ruchu, którą trzeba zapewnić takiej wiewiórce w klatce.
Klatka burunduka powinna być wyposażona w…
Klatkę dla burunduka można wyposażyć w przeróżne rzeczy, które oferują nam sklepy zoologiczne. Takie dodatki do klatki mają zapewnić naszej wiewiórce ruch, zabawę, schronienie, odpoczynek i pożywienie w odpowiedniej formie przygotowane dla konkretnego gryzonia. Co można włożyć do klatki burunduka?
- budka, umiejscowiona wysoko żeby burunduk mógł się w niej schować, przespać, schować zapasy na zimę
- kołowrotek, zachęcajmy i dbajmy o formę naszej wiewiórki
- gałęzie naturalne, niech nie żyje w plastikowym świecie
- liny, wspinaczka zamiast bieganie po kratkach klatki
- hamak, może go tak polubić, że będzie się na nim bardzo chętnie wylegiwać, a my zawsze będziemy ją mieć na widoku, jak odpoczywa
- drabinki z drewna, wzmaga do krótkich skoków wiewiórkę
- koszyk wiklinowy, burunduk może wykorzystać je jako bocianie gniazdo i mieć na wszystko oko
- rękaw, tunel szybkości przez, który wiewiórki przelatują po 10x na sekundę, na pewno dostarcza sporo frajdy
- domki drewniane, postawić na dole klatki najlepiej, niech ma trochę prywatności
Klatka dla burunduka dobrze wyposażona powinna nie mieć dodatków z sztucznych tworzyw, oprócz kuwety ze względu na łatwość jej czyszczenia. Powinno wybierać się dodatki do klatki z naturalnych surowców, po pierwsze dlatego, że np. plastik zostanie bardzo szybko zgryziony przez burunduka, może też łatwo skaleczyć się jeżeli zostanie przełamany taki plastik, a my tego nie zauważymy. Atut drewnianych dodatków przyniesie nam korzyści w postaci np. gałęzi, które bardzo dobrze wpływają na ścieranie pazurów wiewiórki, jak i zębów. Wytrzymują dużo więcej niż plastikowe elementy.
Co jedzą wiewiórki
Czym karmić burunduka i w czym mu podawać jedzenie i wodę, no cóż tutaj wiele nie wymyślimy jeżeli chodzi o miskę i poidełko, ale gdzie je usytuować w klatce? Osobiście umieściłem aluminiową miskę w rogu klatki na wysokości około 30 cm, tuż obok jest poidełko z wodą. Do pożywienia prowadzi gałąź, która pozwala burundukowi spokojnie usiąść przy misce z jedzeniem i zapewnić dobry dostęp do wody. Trzeba pamiętać też o tym, że burunduk często siedzi na misce z pokarmem lub w jej środku więc trzeba bardzo dobrze ją przymocować żeby czasem nie spadł na sam dół klatki z miską.
Pokarm burunduka jest zróżnicowany i najlepiej podawać różne przysmaki i sprawdzać, co nasza wiewiórka lubi najbardziej. Najczęściej burunduk żywi się pokarmem takim jak:
- pestki dyni
- pestki słonecznika
- owoce
- marchew
- orzechy laskowe
- orzechy ziemne
- suchy chleb
- mączniaki suszone
Pokarm dla burunduków pełni też funkcję ścierania ząbków, im twardszy pokarm tym nasza wiewiórka musi się bardziej postarać żeby np. dostać się do orzecha. Co wpływa bardzo dobrze na jej zęby, ale nie musimy często burundukowi utrudniać dostania się do jego smakołyków.
Jeżeli chodzi o poidełko to najważniejsze żeby rurka była wykonana z jakieś stali. Sam pojemnik na wodę jeżeli jest ze szkła to dobrze bo wiewiórka często lubi podgryzać takie elementy i pewnego dnia zaleje sobie sama klatkę lub pokój jeżeli mamy na zewnątrz klatki zamontowane poidełko z wodą.
Komentarze
Prześlij komentarz